Яким був спротив українців колективізації?
Яким був спротив українців колективізації?

Поділитися новиною:

Яким був спротив українців колективізації?

Політика колективізації шокувала селян, адже для них земля і приватна власність були центром життя. Фермери не бажали добровільно відмовлятися від них заради примарних ідеалів комунізму.

Дії режиму викликали невдоволення населення у різних регіонах СРСР, а особливо в Україні. Тут селяни почали чинити найгостріший спротив.

   Опір українського селянства наростав синхронно з пришвидшенням темпів колективізації. Піку досягнув у березні 1930 р. На той час в Україні влада шляхом шантажу і терору змусила вступити до кол­госпів понад дві третини селянських господарств.
   Селянські заворушення, чи, як їх зневажливо на­зивали комуністи, “волинки”, у лютому-березні 1930 року охопили майже всю Україну. Чекісти у своїх звітах зафіксували, що в Україні з 20 лютого до 20 квітня заворушеннями було охоплено 1895 сіл у 41 окрузі із 44, на які поділялась територія республіки. Загалом впро­довж 1930 р. в Україні спецлужбами зафіксовано біль­ше 4000 масових виступів. Кількість учасників цих ви­ступів сягала майже 1,2 млн. осіб.
   На відміну від початку 1920-х років, тогочасні се­лянські виступи були переважно мирними протеста­ми. Часто провідну роль у них відігравали жінки. Фак­тично це була перша в Україні масштабна спроба ненасильницького спротиву владі. Проте досить часто мирні селянські виступи переростали у розправи над місцевими представниками влади та провладними активістами.
   Йосиф Сталін, наляканий масштабом “березневих волинок”, змушений був призупинити колективізацію. Влада дозволила селянам разом зі своїм майном виходити із колгоспів. Відтак, до кінця березня 1930 року владі вдалося заспокоїти розбурхане українське селянство. У наступні місяці більшість селян залишили колгоспи. До кінця літа колективізованими залишилось менше третини селянських господарств УСРР. Восени 1930 р. режим повернувся до колективі­зації. Шляхом погроз та шантажу, податкового тиску та різноманітних штрафів влада змусила багатьох се­лян вступити чи повернутися до колгоспів. До жовтня 1931-го в Україні було усуспільнено 68% селянських господарств та 72% орної землі.
   Протягом 1930-31 рр. органи ГПУ розкривають десятки підпільних селянських організацій. Щоправ­да, деякі з цих справ були сфабриковані самими чекіс­тами.
   Проте було очевидно, що українське суспільство, навіть загнане у колгоспи, не змирилося із режимом! 
Web-адреса: slavuta-rda.gov.ua/news/id/3065 | Переглядів: 337Дата публікації: 08:33 17.10.2018