Засідання Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Славутській райдержадміністрації
Засідання Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Славутській райдержадміністрації

Поділитися новиною:

Засідання Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Славутській райдержадміністрації

2 вересня під головуванням першого заступника голови райдержадміністрації Олександра Мельника відбулося засідання Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Славутській райдержадміністрації.

В ході засідання було розглянуто питання:

 - про зняття обмежень з бувшого неблагополучного на сказ  кота села Шагова Берездівської громади, з загрозливої зони в межах населених пунктів с. Мухарів,   с. Ставичани, с. Кутки , с. Печиводи,  та лісових і польових угідь прилеглих до населених пунктів;

-  щодо забезпечення стабільної епізоотичної ситуації та вжиття невідкладних заходів з недопущення занесення збудника африканської чуми свиней на територію Славутського району.

Члени комісії заслухали в.о. начальника Держпродспоживслужби в Славутському районі Колесник Л.В., яка повідомила, що згідно рішення ДНПК при Славутській РДА № 05 від 25.05.2016 року, Плану заходів по ліквідації сказу на період обмежень в неблагополучному на сказ тварин  населеному пункті с. Шагова  Берездівської громади,  проводились ветеринарно-профілактичні міроприємства.

Ветеринарно-профілактичні міроприємства проводились згідно Інструкції «Про заходи щодо боротьби зі сказом тварин». За період обмежень проведено подвірний обхід дворогосподарств  с. Шагова. Всього обстежено 18 дворогосподарств, в яких утримується ВРХ – 30 гол., в т. ч. корів 24 гол.., коней  - 19 гол., ДРХ– 2 гол., свиней – 42 гол.,  30 голів собак та 27 гол. котів. Спеціалістами райдержветлікарні проведено вимушену дезинфекцію первинну та заключну території  земельних ділянок дворогосподарства та польових угідь загальною площею 2000 м2. З метою ознайомлення населення з заходами профілактики та боротьби з хворобою сказу, ветспеціалістами проводилась роз’яснювальна робота серед населення с. Шагова  шляхом співбесід та розклеювання листівок « Обережно – СКАЗ ! ». Проведено співбесід - 36. Спеціалістами  Держпродспоживслужби в Славутському районі  було надруковано статтю в засобах масової інформації по профілактиці сказу .

Славутською районною організацією мисливців та рибалок проведено обстеження лісових та польових угідь, прилеглих до с. Шагова з метою виявлення можливих трупів диких тварин. Трупів диких тварин при обстеженні лісових угідь на даній території не виявлено. З метою вивчення епізоотичної ситуації в  лісових та польових угіддях навколо неблагополучного  по сказу населеного пункту с. Шагова, мисливцями Славутського УТМР був проведений діагностичний відстріл 5 голів лисів, матеріал від яких був направлений у Хмельницьку регіональну  державну лабораторію ветеринарної медицини і був отриманий негативний по сказу результат при мікроскопії  та при дослідженні по біологічній пробі.

Проведено вимушену вакцинацію проти сказу тварин, вакциновано всього 100 гол сприйнятливого поголів’я в неблагополучному населеному пункті с. Шагова, а саме: собак – 26 гол., котів - 23 гол., коні – 19 гол., ДРХ – 2 гол., ВРХ – 30 гол. Вакцинація проведена вакциною «Рабістар» виготовлена Укрветпромпостач м.Бровари. Серія №071015 Держконтроль №07, термін придатності  до 10.02.2017р. закупленої за кошти районного бюджету.                                                                                                      

За період обстеження у тварин, за якими проводилося спостереження  відхилень у прийнятті  корму,  водобоязні, неадекватної  поведінки  не спостерігалось.

Результат  нагляду – тварини клінічно  здорові.

В результаті обстеження встановлено: епізоотичний стан в населеному пункті с. Шагова та прилеглих земельних угіддях благополучний, нових спалахів захворювання тварин на сказ не виявлено. Ветеринарні міроприємства в даному населеному  пункті  проведені  згідно  Інструкції «Про заходи щодо боротьби зі сказом тварин» з дотриманням правил техніки  безпеки,  всі  міроприємства  виконані.

Вирішили: зняти карантинні обмеження  з неблагополучного пункту на сказ кота села Шагова Берездівської громади, з загрозливої зони в межах населених пунктів с. Мухарів, с. Ставичани, с. Кутки, с. Печиводи,  та лісових і польових угідь прилеглих до населених пунктів.   

По другому питанню інформуючи присутніх в.о. начальника Держпродспоживслужби в Славутському районі Колесник Л.В. зупинилася на наступному:

Африканська чума свиней (хв.. Монтгомері) вперше була зареєстрована в 1903 році в Південній Америці. В природних умовах до захворювання сприятливі домашні і дикі свині зараження проходить при контакті здорових тварин з хворими. Захворювання не представляє загрози для здоров’я людини, проте надзвичайно небезпечне для тварин, оскільки не піддається лікуванню та вакцинопрофілактиці. Дане захворювання завдає великих економічних збитків, оскільки у вогнищі захворювання знищується все поголів’я свиней, також накладаються обмеження щодо імпорту з регіону свинини, м’ясопродуктів з неї. Зупинити розповсюдження Вірусу можливо тільки карантинування.

Діагноз на АЧС ставлять аналізуючи епізоотологічні дані, клінічні признаки, за результатами патологоанатомічних та лабораторних досліджень.

Ситуація щодо африканської чуми свиней є надзвичайно складною, з початку 2016 року виявлено 51 випадок цієї хвороби в 14 областях (Одеська – 15, Миколаївська – 9, Волинська – 4, Полтавська – 4, Сумська – 4, Кіровоградська – 3, Рівненська – 3, Чернігівська – 2, Харківська – 2, Вінницька – 1, Житомирська – 1, Хмельницька – 1, Черкаська область  – 1, Чернівецька – 1)

Останні випадки АЧС свиней які було зафіксовано в сусідніх областях до Хмельницької області це 18.08.2016 в с. Вербівка Дубровицького району, с. Новорічиця Зарічненського району Рівненської області та 25.08.2016 в ФОП Подоляк О.В. смт Кирнасівка Тульчинського району Вінницької області

11 травня 2016 року на території Хмельницької області в селі Гірчична Дунаєвецького району був випадок АЧС, неблагополучний пункт закрито.

АЧС є транскордонною, має схильність до швидкого і неочікуваного міжнародного розповсюдження. Ця інфекційна хвороба характеризується 100 відсотковою летальністю. В районі поголів'я свиней утримується на території всіх сільських рад та містах Славута. Нетішин. У випадку занесення на територію району збудника АЧС, інфекція може швидко розповсюджуватись на всю територію району.

В зв’язку з загрозливою ситуацією що склалась щодо африканської чуми свиней на території Хмельницької області з  метою посилення державного ветеринарно-санітарного контролю та нагляду за африканською чумою свиней, недопущення занесення збудника захворювання на територію району, Державна надзвичайна протиепізоотична комісія при Славутській районній державній адміністрації вирішила:

1.2 Негайно виставити пости із діючими дезбар’єрами при в’їзді на територію Славутського району

3. Забезпечити цілодобове чергування спеціалістів національної поліції, ДСНС, ветеринарної служби.

4. Обладнати пости наметами, освітленням

5. Забезпечити пости  деззасобами.

6. Забезпечити харчування спеціалістів на постах.

7. Забезпечити розміщення необхідних попереджуючих дорожніх знаків  перед дезбар’єром.

8. Черговим спеціалістам на постах, забезпечити контроль за переміщенням автотранспорту, що здійснює перевезення: живих тварин, продукції та сировини тваринного походження і кормів (наявність супровідних документів). Забезпечити контроль за наявністю дезінфікуючого засобу в дезбар’єрах

9. В.о. начальника Управління Держпродспоживслужби в Славутському районі забезпечити повсякденний державний ветеринарно-санітарний контроль і нагляд за:

 9.1.  Забезпечити виконання плану протиепізоотичних заходів по профілактиці основних заразних хвороб тварин на 2016 рік з питань дослідження свиней на африканську чуму

Термін - постійно

9.2. Дотримуватись вимог діючої Інструкції щодо профілактики та боротьби із африканською чумою свиней, затвердженої наказом Міністерством аграрної політики та продовольства України 05.03.2014р. №81

Термін - постійно

9.3. Безумовним виконанням попередніх рішень Державної протиепізоотичної комісії при Кабінеті Міністрів України, при обласній державній адміністрації та попередніх рішень Державної протиепізоотичної комісії при районній державній адміністрації, Плану дій при підозрі (загибелі) на захворювання свиней на африканську чуму затвердженого наказом Головного державного інспектора ветеринарної медицини України від 19.07.2013р. №100 та  Плану дій при підозрі на африканську чуму свиней по Славутському району незалежно від типу господарства та форми власності на 2016 рік.

Термін - постійно

9.4. У випадку встановлення діагнозу захворювання на АЧС проводити спільні розслідування щодо джерел, шляхів занесення та розповсюдження АЧС із залученням органів МВС, СБУ, а також Національної академії аграрних наук України відповідно до пункту 12 протоколу №1 засідання ДНПК при Кабінеті Міністрів України від 17.06.2016 року. при виявленні фактів переміщення підконтрольних вантажів які могли становити загрозу розповсюдження АЧС до встановлення діагнозу на АЧС – негайно повідомляти до відома Головне управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області.

Термін - постійно

9.5. Забезпечити постійний контроль за ввезенням в район живих тварин, продукції і сировини тваринництва, суворо дотримуватись вимог профілактичного карантинування з обов’язковим проведенням необхідних лабораторних досліджень.

Термін - постійно

9.6. Заборонити проведення заходів із залученням тварин, які походять із місцевостей неблагополучних щодо АЧС.

Термін – постійно

9.7. Організувати проведення контролю за клінічним станом всього поголів’я свиней з вибірковою термометрією свинопоголів’я, за потреби.

2.Термін – постійно

      

     9.8. Взяти на контроль всі випадки захворювання, загибелі диких та свійських свиней, в господарствах всіх форм власності з проведенням епізоотологічного обстеження та комплексу лабораторних досліджень.

Термін - постійно

     9.9. У випадку неспроможності господарств забезпечити роботу в «закритому» режимі, терміново ініціювати проведення засідання Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії, на якій розглянути питання щодо тимчасового призупинення роботи таких господарств або їх закриття.

Термін - постійно

9.10. Вжити заходів по недопущенню фактів поступлення тварин та сировини тваринного походження без супровідних ветеринарних документів.

Термін - постійно

9.11. Вжити заходів для проведення своєчасної утилізації відходів тваринного походження м'ясопереробними підприємствами.

Термін - постійно

     9.12.  Забезпечити імунізацію всього поголів’я свиней проти класичної чуми.

Термін - постійно

      9.13.  Зобов’язати органи місцевого самоврядування провести чіткий облік наявного  поголів’я свиней у підсобних господарствах населення.

Термін - постійно

9.14. Забезпечити дієвий контроль за дотриманням ветеринарно-санітарних вимог всіма суб’єктами господарювання діяльність яких пов’язана з вирощуванням, утриманням, реалізацією живих свиней, їх забоєм, переробкою та зберіганням продукції з них.

Термін - постійно

9.15. Постійно проводити корегування карти кожного населеного пункту району та міст Славута, Нетішин  по уточненню кількості поголів’я свиней, які утримуються в господарствах усіх форм власності 

Термін – протягом року

9.16. Посилити ветеринарно-санітарний контроль та нагляд за господарствами де утримуються дикі свині в умовах неволі.

Термін - постійно

9.17. Посилити контроль за проведенням дератизації, дезінсекції, дезакаризації.

Термін - постійно

9.18. Розповсюдити серед населення буклети «Обережно! Африканська чума свиней» з інформацією стосовно небезпеки даного захворювання, особливостей її перебігу, оперативного інформування.

Термін - до 01.06.2016 року

9.19. Через засоби масової інформації провести висвітлення питань пов'язаних з особливостями перебігу захворювання свиней африканською чумою та обов’язкові заходи з її профілактики.

Термін – постійно

9.20. Перевіряти реагування спеціалістів ветеринарної медицини на надзвичайні ситуації шляхом надання ввідної інформації про загибель свиней.

Термін – постійно

9.21. Постійно вживати невідкладних заходів до запобігання використанню харчових відходів, що утворюються в місцях громадського харчування і закладах відпочинку, та посилити контроль за їх утилізацією.

Термін - постійно

10.  Керівникам свиногосподарств:

10.1 Забезпечити роботу свиногосподарства, ферми в «Закритому» режимі роботи, заборонити вхід на територію свиногосподарств сторонніх осіб, диких та безпритульних тварин, утримувати в належному стані, своєчасно ремонтувати загорожу навколо місць утримання свиней, ,своєчасно заправляти дезінфікуючими засобами дезбар’єри).

Термін  – постійно.

10.2.  Забезпечити всіх працівників господарств необхідним спецвзуттям, та одягом.

Термін – постійно.

10.3 Вживати заходів щодо забезпечення відповідного санітарного стану господарства. Забезпечити резерв дезінфікуючих речовин.

Термін  –постійно.

10.4. Утримання та годівлю свиней проводити відповідно до зоогігієнічних норм, і не допускати згодовування тваринам харчових та боєнських відходів тваринного походження.

 Термін  – постійно.

10.5. Не допускати вільного випасу свиней на території населених пунктів, особливо в лісовій зоні.

 Термін  – постійно.

10.6. Комплектування свиногосподарства проводити за дозволу ветеринарної служби району при наявності ветеринарних супровідних документів з обов’язковим   карантинування тварин.

Термін  – при завезенні свиней.

10.7. Забезпечити місце для проведення патолого-анатомічних розтинів трупів загинувших тварин.

Термін  – постійно.

10.8. Надавати працівникам служби державної ветеринарної медицини все поголів’я свиней для проведення щеплень проти класичної чуми, та інших необхідних профілактичних обробок.

 Термін  – постійно.

10.9. Не рідше одного разу в квартал проводити дератизацію (боротьбу з гризунами) на всій території господарств, дезінфекцію приміщень, щомісяця обробляти свиней та приміщення від кровосисних комах (кліщів, вошей, бліх).

Термін  – щоквартально.

10.10. Дотримуватись ветеринарно-санітарних правил внутрігосподарського забою тварин та проведення ветеринарно-санітарної експертизи

Термін  – постійно.

10.11. Забороняється переміщення за межі господарства (продаж, забій), без супровідних ветеринарних документів та ідентифікації. Переміщення свиней (ввіз, вивіз) здійснювати тільки з дозволу Управління Держпродспоживслужби в Славутському районі.

Термін  – постійно.

10.12. У випадку загибелі тварин повідомляти державну ветеринарну службу району, тел.  7-04-86, 096-520-52-05, 2-29-69, 096-142-68-54 та службу державної ветеринарної медицини на місцях.

Термін - протягом 15 хв.

11. Керівникам лісового господарства та товариства мисливців та  рибалок району:

11.1. Доводити усі рішення Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при облдержадміністрації та Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при райдержадміністрації які стосуються ведення мисливського господарства та полювання до відома користувачів мисливських угідь району.

Термін - постійно

11.2. З метою запобігання занесення збудників особливо небезпечних хвороб тварин визначити місця для встановлення кормових столів та забезпечити їх функціонування, з метою зменшення міграції дикого кабана.

Термін - постійно

11.3. В обов’язковому порядку проводити 100% лабораторні дослідження на африканську чуму свиней, відстріляних чи загинувших диких свиней, відбір проб біоматеріалу проводити під контролем спеціалістів державної служби ветеринарної медицини.

Термін - постійно

11.4. Дотримуватись маршрутів щоденного обстеження єгерською службою мисливських угідь на предмет виявлення хворих чи загиблих диких тварин, а у випадку виникнення підозри на захворювання або виявлення загиблих тварин негайно повідомляти державну ветеринарну службу району, тел.  7-04-86, 096-520-52-05, 2-29-69, 096-142-68-54 та службу державної ветеринарної медицини на місцях.

Термін -  постійно

11.5. Проводити роз’яснювальну роботу з мисливцями про важливість відмови від використання на полюванні мисливських собак для уникнення розповсюдження збудника АЧС.

Термін - постійно

11.6. Призначених наказами посадових осіб, які несуть персональну відповідальність за реалізацію продукції полювання (м’яса та субпродуктів диких кабанів). Таку продукцію реалізовувати мисливцям тільки після отримання розписки про її зберігання до отримання результатів лабораторних досліджень державної служби ветеринарної медицини.

Термін протягом  мисливського сезону

11.7. Постійно проводити роз’яснювальну роботу з населенням та серед мисливських колективів щодо заборони самовільного переселення диких кабанів і оперативного реагування у випадках виникнення підозри на захворювання або виявлення загиблих тварин.

Термін - постійно

11.8. Дотримуватись вимог нормативних документів по утриманню майданчиків для оброблення відстріляної на полюванні дичини та забезпечити проведення ветеринарно-санітарної експертизи спеціалістами державної служби ветеринарної медицини.

Термін - протягом  мисливського сезону 

11.9. Рекомендувати єгерям не утримувати свиней у власних підсобних господарствах до стабілізації епізоотичної ситуації.

Термін - постійно

11.10. Категорично заборонити годівлю диких кабанів, які утримуються  у вольєрах, харчовими відходами. Максимально обмежити доступ сторонніх осіб де вольєрів.

Термін - постійно

11.11. Заборонити на території району допуск до натаскування на диких кабанів, мисливських собак в вольєрах мисливських господарств, проведення випробувань та змагань мисливських собак на території мисливських угідь району.

Термін - постійно

11.12. Повідомляти державну службу ветеринарної медицини про наявність об’єктів, що займаються утриманням, розведенням мисливської дичини та надавати інформацію про вид та кількість мисливських тварин.

12. Начальнику Славутського відділу поліції Головного управління національної поліції в Хмельницькій області:

12.1. Вживати необхідних заходів по запобіганню торгівлі продуктами харчування тваринного походження у невстановлених місцях та на стихійних ринках.

 Термін - постійно

12.2.  Забезпечити роботу спільних мобільних груп із представників Національної поліції та спеціалістів Управління Держпродспоживслужби в Славутському районі, для контролю за переміщенням живих тварин, сировини тваринного походження та готової продукції на автошляхах району.

Термін - постійно

13.   Керівникам ринків Славута та Ганнопіль

13.1. Не надавати торгові місця для  торгівлі живими тваринами на ринках без супровідних ветеринарних документів. Виготовити і встановити відповідні оголошення на ринках.

Термін - постійно

14. Сільським головам району:

14.1. Забезпечити 100% облік свинопоголів’я в особистих підсобних господарствах   населення.

Термін - постійно

14.2. Сприяти державній службі ветеринарної медицини району 100% охвату поголів’я тварин необхідними весняними та осінніми протиепізоотичними, лікувально-профілактичними та лабораторно-діагностичними заходами.

Термін - постійно

14.3. Сприяти державній службі ветеринарної медицини в проведенні вакцинації свиней проти класичної чуми свиней.

Термін - постійно

14.4. Проводити дератизацію, дезінсекцію, дезакаризацію пасовищ та земельних ділянок, які знаходяться на балансі сільських рад.

Термін - постійно

14.5. Проводити роз’яснювальну роботу серед населення щодо небезпечності захворювання свиней африканською чумою

Термін - постійно

  Відповідно до Положення про Державну надзвичайну протиепізоотичну комісію при Кабінеті Міністрів України затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.11.2007 № 1350, рішення Комісії, прийняті у межах її повноважень, є обов'язкові для виконання центральними і місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами і організаціями, громадянами.

 

Альбом: Засідання Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Славутській райдержадміністрації Альбом: Засідання Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Славутській райдержадміністрації Альбом: Засідання Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Славутській райдержадміністрації
Web-адреса: slavuta-rda.gov.ua/news/id/926 | Переглядів: 443Дата публікації: 14:35 05.09.2016