ВСИХАННЯ СОСНОВИХ НАСАДЖЕНЬ НА СЛАВУТЧИНІ.
ВСИХАННЯ СОСНОВИХ НАСАДЖЕНЬ НА СЛАВУТЧИНІ.

Поділитися новиною:

ВСИХАННЯ СОСНОВИХ НАСАДЖЕНЬ НА СЛАВУТЧИНІ.

Державне агентство лісових ресурсів України відмічає масштабне погіршення санітарного стану лісів, спричинене масовим їх всиханням. Про це йдеться і у наказі Хмельницького обласного управління лісового та мисливського господарства, яке запроваджує необхідні заходи для боротьби з цією проблемою.

       В останні роки у зв»язку із значними кліматичними змінами склалися сприятливі умови для масового розвитку та розмноження небезпечних шкідників лісу, зокрема групи комах-ксилофагів (переважно верхівковий і шестизубий короїди, малий і великий соснові лубоїди), які заселяють дерева сосни звичайної і сприяють поширенню в їх провідних тканинах грибів родини офістомовних, що призводить до швидкої загибелі соснових насаджень на значних площах.

Найбільшої інтенсивності процес набув у 2017 році. Осередки масового всихання охоплюють практично всю територію області, особливо її північні райони, де зосереджені переважаючі площі соснових насаджень, та продовжують збільшуватись.

Пошкоджені насадження потребують негайного лісогосподарського втручання з подальшим відтворенням нових високопродуктивних лісів.

За дорученням Держлісагенства з метою напрацювання шляхів подолання надзвичайної ситуації, що склалася, в обласному управлінні  лісового господарства  утворено Штаб з розробки заходів поліпшення санітарного стану лісів.

Спеціалістами лісового відділу, Славутського лісового господарства,  разом з лісовою охороною лісництв проведено уточнюючу інвентаризацію осередків шкідників    станом на 25.09.2017 р. обсяги пошкоджень лісових насаджень з початку року складають 3,0 тис. га, орієнтовним запасом 110 тис. кбм. З них потребують та потребували суцільних санітарних рубок близько 160 га запасом понад 40 тис. кбм, вибіркових санітарних рубок – понад 2,8 тис. га, запасом близько 70 тис. кбм.

За 9 місяців зрубано суцільних санітарних рубок 55 га – 15,5 тис. кбм та вибіркових санітарних рубок  940 га – 27,5 тис. кбм.

Потребують суцільних санітарних рубок понад 100 га запасом близько 28 тис. кбм. та вибіркових близько1,9 тис. га запасом 43,0 тис. га.

Суттєво вплинув на санітарний стан «сезон тиші» з 1 квітня по 15 червня коли рубки не проводились. Тому несвоєчасність проведення заходів насамперед пояснюється необґрунтованою забороною    проведення санітарних рубок на протязі 2,5 місяців під час масового розмноження шкідників та розповсюдження хвороб – Закон України про тваринний світ ст. 39 частина 5(в редакції Закону № 322-VIII (322-19) від 9.04.2015) та тривалими процедурами з оформленням відповідних дозвільних документів на санітарні рубки, насамперед в межах ПЗФ(природно-заповідного фонду).

Внаслідок несвоєчасного проведення заходів втрати державного та місцевого бюджетів можуть скласти (рентна плата) 3,9-4,0 млн. грн. Втрати підприємства від зниження якості продукції можуть скласти орієнтовно 15-15,5 млн. грн., відповідно в т.ч. буде не сплачено ПДВ 3 млн. грн..

В даний час підприємством вживаються заходи по ліквідації осередків шкідників, які плануємо закінчити за 6-7 місяців, тобто до весняної активності.

Витрати на відновлення насаджень орієнтовно складуть 2-2,2 млн. грн.(включаючи догляд за лісовими культурами до переводу в покриту лісом площу). 

 

Прес-служба ДП «Славутський лісгосп».

Web-адреса: slavuta-rda.gov.ua/news/id/1912 | Переглядів: 128Дата публікації: 11:25 28.09.2017