Пенсії по – новому: як зміниться життя кожного українця?
Пенсії по – новому: як зміниться життя кожного українця?

Поділитися новиною:

Пенсії по – новому: як зміниться життя кожного українця?

Питання пенсійного забезпечення – є найбільш актуальним для 2/3 частини населення нашого регіону. Для людей пенсійного віку пенсія стає єдиним джерелом доходу після завершення трудової діяльності, своєчасна виплата та сума пенсії залишається злободенним і тому люди активно обговорюють те, що їх очікує.

Цього року на громадян України чекають серйозні зміни - Верховна Рада України 13 липня прийняла у першому читанні законопроект №6614 „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій”. Також з метою роз’яснення особливостей пенсійної реформи пропонуємо інтерв’ю начальника Славутського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області Коваль Раїси Володимирівни.

- Раїсо Володимирівно, у чому суть новацій у пенсійній системі країни і чим вони викликані?

- Складовою частиною пенсійної реформи є обов’язкове осучаснення пенсій, тобто їхній перерахунок відповідно до зростання середньої заробітної плати, з якої сплачуються внески. Уряд пропонує з 1 жовтня 2017 року перерахувати раніше призначені пенсії із використанням показника середньої заробітної плати на рівні 3764,40 грн. Цей показник застосовується для обчислення пенсій, що призначаються у 2017 році (середній розмір заробітної плати за 2014, 2015 та 2016 роки) Чому це пропонується зробити? Пенсія українців залежить від трьох показників – зарплати працівника, стажу та показника середньої заробітної плати по Україні, який застосовується при обчисленні пенсії. Середня зарплата зростає з кожним роком, тому пенсії українців повинні „осучаснюватись”. Однак останній раз таке „осучаснення” відбулося у 2012 році, але із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2007 рік (1197,91 грн.). За цей час середня зарплата по Україні, яка застосовується при обчисленні пенсії, зросла до 3764,4 грн., або більше ніж у 3 рази. У результаті 2/3 пенсій навіть не досягають розміру прожиткового мінімуму. Перерахунок пенсій, який пропонує уряд ліквідує цей дисбаланс. Наступне - при перерахунку пенсій пропонується застосувати відсоток вартості одного року страхового стажу 1,0. З жовтня 2008 року при перерахунку пенсій законодавство передбачало застосування показника 1,35 відсотка. Головна мета реформи чинної солідарної системи пенсійного забезпечення – стимулювати працююче населення до сплати єдиного внеску із легальної заробітної плати та визначити внутрішні джерела для того, аби солідарна система була самодостатньою.

- Чи підвищиться пенсійний вік і яка тепер тривалість страхового стажу?

- Уряд віднайшов механізми вирішення наявних проблем без підвищення пенсійного віку. Тобто, урядовий законопроект пропонує зберегти право виходу на пенсію після досягнення чинного пенсійного віку. Одночасно встановлюються вимоги до тривалості страхового стажу. З 1 січня 2018 року пропонується встановити наступні правила. Пенсія за віком у 60 років буде призначена за наявності страхового стажу 25 років. Кожні 12 місяців вимога до розміру страхового стажу буде збільшуватись на 1 рік . Тож у 2028 році, аби отримати пенсію за віком, необхідно буде мати 35 років страхового стажу. Якщо у 60 – річної особи не буде зазначеної тривалості страхового стажу, вона має право обрати - допрацювати необхідну кількість років або придбати необхідну тривалість страхового стажу для призначення пенсії у віці від 60 до 63 років.

У 63 роки пенсія за віком, як для чоловіків, так і для жінок, призначатиметься у разі наявності страхового стажу тривалістю від 15 до 25 років. Кожні 12 місяців вимога до кількості страхового стажу збільшуватиметься на 1 рік до досягнення у 2028 році 25-35 років страхового стажу. Якщо у 63 – річної особи не буде зазначеної тривалості страхового стажу, вона має право обрати – допрацювати необхідну кількість років або придбати необхідну тривалість страхового стажу для призначення пенсії у віці від 63 до65 років. Починаючи з 1 січня 2019 року, особи у яких страховий стаж складатиме 15 років, пенсія за віком призначатиметься у 65 років. Особи, в яких відсутній страховий стаж (загальний) тривалістю 15 років, матимуть право на призначення державної соціальної допомоги, після досягнення 65 років за сукупним доходом сім’ї.

- Що робити тим людям, у яких немає необхідного стажу роботи?

- Якщо у особи, яка претендує на пенсію за віком, немає достатньої кількості років страхового стажу, вона має право його компенсувати. Обмеження щодо кількості років стажу, які може компенсувати особа, становитиме 5 років. Сума, яку необхідно сплатити, вираховується так: страховий внесок з мінімальної зарплати множимо на 12 і це дорівнюватиме одному року стажу. Якщо б докупувати страховий стаж за цими правилами, то за перший рік особа мала б сплатити 16896 грн. Як ми отримали цю суму? З 1 січня по 31 грудня 2017 року мінімальна зарплата складає 3200 грн. Ставка ЄСВ – 22 відсотки. Отже протягом усього 2017 року мінімальний страховий внесок з урахуванням коефіцієнта, який застосовується при одноразовій сплаті (для першого року застосовується коефіцієнт 2) дорівнюватиме 1408 грн. Отож доцільно компенсувати страховий стаж, якщо існуючого не вистачає для призначення пенсії, а не витрачати відкладені гроші. А ще бажано компенсувати страховий стаж якомога раніше. Адже щороку сума, яку потрібно буде сплатити за кожний куплений рік страхового стажу, буде збільшуватись відповідно до зростання мінімальної заробітної плати. Що стосується спеціальних пенсій, які уже призначені, то вони будуть виплачуватися й надалі. Зміни стосуватимуться лише пенсіонерів, які виходитимуть на пенсію після набрання чинності відповідного закону. З 1 січня 2018 року також скасовується право на призначення пенсій за вислугу років для працівників освіти, охорони здоров’я, соціального захисту та інших. Пенсії за вислугу років призначатимуться лише військовослужбовцям.

- Якими тепер будуть пенсії для працівників зі шкідливими умовами праці?

- Законопроект пропонує встановити, що за осіб, які виконують роботи зі шкідливими та небезпечними умовами праці (Список1), доплата ЄСВ становитиме 15 відсотків. Тобто, загалом за таких працівників підприємство сплачуватиме ЄСВ за ставкою 37 відсотків. Для усіх інших категорій працівників, що мають право на достроковий вихід на пенсію через шкідливі умови праці, доплата ЄСВ становитиме 7 відсотків. Тобто, загалом роботодавець сплачуватиме за таких співробітників ЄСВ за ставкою 29 відсотків. Нова система запобігатиме подальшому накопиченню боргів підприємств перед Пенсійним фондом. Крім того додаткові внески ЄСВ з 1 січня 2019 року за працівників, молодших за 35 років, будуть накопичуватися на їхніх індивідуальних пенсійних рахунках. Це підвищить їхню соціальну захищеність і пенсійні гарантії. Це також дозволить у майбутньому всі виплати дострокових пенсій проводити за рахунок не додаткового навантаження на працюючих, а за рахунок коштів, накопичених у професійних системах. Для адміністрування індивідуальних пенсійних рахунків при Пенсійному фонді буде створено накопичу вальний фонд.

- Як людині підтвердити наявний страховий стаж?

- До страхового стажу зараховуються періоди, протягом якого особа підлягала загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески. Періоди трудової діяльності до 1 січня 2004 року (дата набрання чинності Законом України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”), зараховуються на підставі записів трудової книжки, а періоди трудової діяльності з 1 січня 2004 року - на підставі даних із системи персоніфікованого обліку. Заробітна плата за періоди трудової діяльності до 1 липня 2000 року (до запровадження персоніфікованого обліку) враховується на підставі довідок підприємств. При цьому довідка повинна містити інформацію про місцезнаходження первинних документів (відомостей про зарплату, особових рахунків), на підставі яких вона видана. Якщо документи про заробітну плату на підприємствах не збереглись, пенсія може бути призначена тільки із заробітної плати за даними персоніфікованого обліку. Запропонована урядом пенсійна реформа не передбачає змін до порядку підтвердження страхового стажу.

- Що буде з тими, у кого не має 25 років стажу на момент досягнення пенсійного віку?

- У разі відсутності в особи 25 років страхового стажу в 2018 році, вона матиме право: по - перше, призначати пенсію після допрацювання необхідної тривалості страхового стажу; по – друге, придбати (купити) стаж, якого не вистачає для призначення пенсії у 60 років; по – третє призначати пенсію у 65 або у 63 роки в залежності від наявного страхового стажу. Особам, в яких не буде 15 років страхового стажу призначатиметься державна соціальна допомога після досягнення 65 років.

- Що буде з пенсіями інвалідів? Чи збільшать плату людині, яка доглядає інваліда першої групи?

- Схвалений 17 травня 2017 року урядом проект Закону України „Про внесення змін до деяких законів України щодо підвищення пенсій” передбачає підвищення пенсій (у тому числі особам з інвалідністю) шляхом проведення осучаснення пенсій, яке планується здійснити з жовтня 2017 року, та застосувати єдиний показник середньої заробітної платина рівні 3764,40 грн. для пенсій, що призначені (обчислені) згідно із Законом України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”. Розміри компенсації чи допомоги на догляд за особою з інвалідністю на цьому етапі не переглядаються.

- Чи виплачуватиметься мінімальна пенсія тим, хто досяг 60 – річного віку і має трудовий стаж менше 15 років?

- Як і сьогодні, так і після реалізації запропонованих заходів з удосконалення солідарної системи, право на призначення пенсії матимуть особи, у яких наявний страховий стаж не менше ніж 15 років. Особам, які не матимуть 15 років страхового стажу, призначатиметься державна соціальна допомога після досягнення ними 65 років з урахуванням сукупного доходу сім’ї.

- Які пенсійні пільги передбачені для жінок?

- За нині діючими правилами багатодітні жінки мають право вийти на пенсію на п’ять років раніше, тобто у 55 років. Це правило діятиме і надалі. Крім того, трирічне перебування у декретній відпустці зараховується до страхового стажу. Оскільки протягом цих трьох років внески до Пенсійного фонду за жінок, що перебувають у декретній відпусті, сплачує держава. Ця норма також збережеться після проведення пенсійної реформи.

- За яких умов отримуватимуть пенсію в Україні заробітчани?

- Пенсійна реформа передбачає рівні для всіх умови призначення пенсій. Зокрема, це означає, що до усіх однаково буде застосовуватись правило? Право на пенсію має той, хто сплачує внески до Пенсійного фонду. Чим вищою є сума відрахувань, тим вищою буде і пенсія за віком. Ми знаємо: ті, хто працює за кордоном, не сплачують ЄСВ. Однак законом передбачена можливість добровільного страхування. Тобто, працюючи за кордоном, можна самостійно сплачувати ЄСВ в Україні і таким чином забезпечити собі можливість отримати пенсію за віком.

- Як буде проводитись осучаснення пенсій колишнім державним службовцям?

- Проектом Закону України „Про внесення змін до деяких законів України щодо підвищення пенсій” передбачається ліквідація спеціальних пенсійних режимів. Скасовуються спеціальні пенсії для: державних службовців, науковців, осіб місцевого самоврядування, прокурорів, суддів, депутатів та журналістів. При цьому пенсі, що були призначенні раніше, продовжують виплачуватися. Якщо при перерахунку пенсії з 1 жовтня, згідно із Законом України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, пенсія буде більшою, то буде здійснено автоматичне переведення її на загальні умови.

- Чи будуть переглядатися пенсії для тих, хто вийшов на пенсію у 2017 році?

- Одним із положень законопроекту „Про внесення змін до деяких законів України щодо підвищення пенсій” є осучаснення пенсій. Осучаснення робиться для того, щоб прирівняти пенсії, які призначались раніше, до рівня тих, які призначаються у 2017 році. Тому пенсії, які призначені у поточному році, не потребують такого осучаснення і виплачуватимуться у встановлених розмірах. Підвищення цій категорії громадян можливе лише у зв’язку з підвищенням прожиткового мінімуму, яке також планується провести з 1 жовтня 2017 року.

- Чому уряд пропонує провести осучаснення пенсій з жовтня, а не раніше?

- Уряд виходить з реальних можливостей економіки і Пенсійного фонду. У 2016 році вперше після кількох років падіння, уряд забезпечив зростання економіки на 2,3 відсотка. До жовтня 2017 року Пенсійний фонд зможе акумулювати необхідні для осучаснення пенсій гроші. Для підвищення пенсій з 1 жовтня 2017 року потрібно додатково 11-12 млрд. гривень. У першому кварталі 2017 року надходження до Пенсійного фонду збільшилися на 37 відсотків і склали понад 7 млрд. гривень. Така динаміка свідчить, що Пенсійний фонд зможе накопичити необхідну суму для осучаснення пенсій. Хочу звернути увагу на те, що це лише законопроект. У вересні місяці планується черговий розгляд та затвердження зазначеного законопроекту. В разі прийняття його як Закон, ми готові провести перерахунок пенсії з врахуванням всіх запропонованих змін. Необхідності звертатися до управління Пенсійного фонду немає потреби, оскільки перерахунок буде здійснено за документами наявними в пенсійній справі. 

Web-адреса: slavuta-rda.gov.ua/news/id/1762 | Переглядів: 300Дата публікації: 14:37 09.08.2017