“Тіньова зарплата” - невиправданий ризик
“Тіньова зарплата” - невиправданий ризик

Поділитися новиною:

“Тіньова зарплата” - невиправданий ризик

«Тіньова зайнятість» (використання праці найманих працівників без укладання трудових договорів, угод) і «тіньова заробітна плата» (так звана «зарплата в конвертах») – явища, які міцно увійшли в наше життя та набули великих масштабів.

Влаштуватися на роботу без укладання трудового договору можна без проблем. Але через таку зайнятість, яку практикують в основному приватні підприємці, соціально незахищеними залишаються, в першу чергу, працівники. Ненормований робочий день, відсутність оплати лікарняного та відпустки, залежність розміру заробітної плати виключно від роботодавця, відсутність записів у трудовій книжці та несплата внесків до Пенсійного фонду України – це неповний перелік порушення вимог трудового законодавства роботодавцями. З цим пов’язана також можливість (наприклад, у випадку конфлікту з роботодавцем) невиплати заробітної плати працівникові.

Важливо, аби наймані працівники зрозуміли, що легальні трудові відносини для них вигідніші. Працюючи нелегально, працівник в подальшому отримуватиме мізерну пенсію та допомогу по безробіттю. Та й роботодавець, працюючи у «тіні», також почувається невпевнено, адже ризикує, якщо до нього завітають з перевіркою.

Використовуючи відомості з системи персоніфікованого обліку, органи Пенсійного фонду України здійснюють моніторинг по кожній людині, яка отримує зарплату менше мінімальної, відслідковують переведення працівників на неповний робочий час, за договором цивільно-правового характеру чи фізичною особою — підприємцем. При встановленні ознак порушень з боку роботодавців, матеріали направляються органам Державної фіскальної служби та Держпраці для притягнення до відповідальності порушників.

Щодо відповідальності за порушення.

З 2017 року Законом «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» №1774  встановлені і нові склади порушень законодавства про працю з колосальними штрафами для роботодавців. Так, Законом доповнено Кодекс законів про працю, а саме статтею 265, якою встановлюється фінансова відповідальність для роботодавців – юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.

Передусім хотілося б зазначити, що всі штрафи за порушення законодавства про працю розраховуються в залежності від розміру мінімальної заробітної плати. Відповідно, із збільшенням розміру мінімальної заробітної плати зросли і розміри штрафів. За допуск особи до роботи без укладення трудового договору або з оформленням такої особи на неповний робочий день, якщо насправді вона працює повний, передбачена відповідальність у розмірі 30 (тридцяти) мінімальних заробітних плат за кожного фактичного працівника, що з 01.01.2017 року складає аж 96 000 грн. за кожну особу.

Крім того передбачена відповідальність роботодавців за недопуск до проведення перевірки контролюючих органів з питань додержання законодавства про працю. За таке порушення встановлено штраф у розмірі 3 (трьох) мінімальних заробітних плат, встановлених на момент виявлення порушення. З 2017 року такий штраф складатиме 9600 грн.

Також Законом передбачено надзвичайно великий штраф за недопуск до проведення перевірки, якщо предметом такої перевірки є питання фактичного допуску до роботи осіб без укладання трудового договору або з оформленням такої особи на неповний робочий день, якщо насправді вона працює повний робочий день. За це встановлено штраф у розмірі 100 (сто) мінімальних заробітних плат, встановлених на момент виявлення порушення, що з 01.01.2017 року становить 320000 грн.

Стосовно органів, які уповноважені здійснювати перевірку з питань праці та накладати штрафи, то це, передусім, територіальні державні інспекції з питань праці. Також Законом уповноважено органи місцевого самоврядування виступати з ініціативою щодо перевірки усіх підприємств.

 

 

Славутське об’єднане управління Пенсійного фонду України

Web-адреса: slavuta-rda.gov.ua/news/id/1435 | Переглядів: 323Дата публікації: 10:16 17.03.2017