Стан довкілля Хмельницької області за результатами моніторингових спостережень у IV кварталі 2016 року
Стан довкілля Хмельницької області за результатами моніторингових спостережень у IV кварталі 2016 року

Поділитися новиною:

Стан довкілля Хмельницької області за результатами моніторингових спостережень у IV кварталі 2016 року

Спостереження за станом атмосферного повітря проводилися Хмельницьким обласним центром з гідрометеорології на двох стаціонарних постах в місті Хмельницькому.

Протягом IV кварталу 2016 року в місті Хмельницькому спостерігалось забруднення атмосферного повітря діоксидом азоту та формальдегідом середньомісячні концентрації яких становили 1,36 ГДК та 1,44 ГДК відповідно (у 2015 році діоксиду азоту – 1,4 ГДК, формальдегіду – 1,44 ГДК). По іншим забруднюючим речовинам, за якими велись спостереження, перевищень гранично допустимих концентрацій не зафіксовано.

В порівнянні з відповідним періодом минулого року за вмістом забруднюючих речовин в атмосферному повітрі спостерігалось збільшення середньомісячних концентрацій аміаку у 1,2 рази, а також зменшення середньомісячних концентрацій  діоксиду сірки  у 1,02 рази, діоксиду азоту в 1,03 рази, оксиду вуглецю у 1,1 рази, хлористого водню, оксиду азоту та фенолу у 1,2 рази та пилу у 1,4 рази.

Хмельницьким обласним центром з гідрометеорології та Хмельницьким обласним управлінням водних ресурсів у звітному періоді 2016 року відбирались проби поверхневих вод річок Случ, Горинь, Хомора, Південний Буг, Бужок та Дністер. Аналіз якості поверхневих вод суші здійснювався за басейновим принципом (басейни річок  Дніпро, Південний Буг та Дністер).

Поверхневі води басейну р.Дніпро характеризувалися підвищеним вмістом розчинених органічних речовин, марганцю, нітритів, міді, заліза загального, хрому (+6), фосфору загального, азоту амонійного та фенолів.

Показник БСК5 перевищував гранично допустимі концентрації для водойм рибогосподарського призначення у 1,9 рази (найвище значення зафіксовано у листопаді на позначці 2,3 ГДКрг, у воді р.Случ, нижче  м.Старокостянтинів). Також показник БСК20  перевищував гранично допустимі концентрації для водойм господарсько-побутового призначення у 2,1 рази у воді р.Хомора (водозабір м.Полонне), у 2,4 рази – р.Случ (с.Чернелівка, зона водозабору), у 2,5 рази – р.Горинь (м.Славута, зона впливу ХАЕС).

За вмістом міді середнє значення перевищувало гранично допустимі концентрації для водойм рибогосподарського призначення у 5,0 рази, за вмістом заліза загального – у 1,2 рази, за вмістом марганцю – у 8,2 рази (найвище значення зафіксовано у жовтні на позначці 11,9 ГДКрг, у воді р.Случ, вище  м.Старокостянтинів), за вмістом нітритів – у 2,6 рази, азоту амонійного – у 3,3 рази, фенолів – у 2,2 рази, за вмістом фосфору загального – у 1,3 рази.

Середнє значення хрому (+6) перевищувало гранично допустимі концентрації для водойм рибогосподарського призначення у 4,4 рази.

Поверхневі води басейну р.Південний Буг характеризувалися підвищеним вмістом розчинених органічних речовин, азоту амонійного, нітритів, заліза загального, міді, марганцю, хрому (+6), фосфору загального та фенолів.

Показник БСК5 перевищував гранично допустимі концентрації для водойм рибогосподарського призначення у 1,85 рази (найвище значення зафіксовано у жовтні на позначці 2,97 ГДКрг, 1 км нижче м.Хмельницький).

Вміст азоту амонійного в р.Південний Буг перевищував допустимі рівні рибогосподарських нормативів у 8,9 рази (найбільше значення цього показника зафіксовано у жовтні 1 км нижче м.Хмельницький і становило 23,1 ГДКрг).

Вміст фенолів перевищував гранично допустимі концентрації для водойм рибогосподарського призначення у 2,6 рази.

Середнє значення хрому (+6) перевищувало гранично допустимі концентрації для водойм рибогосподарського призначення у 4,9 рази (найбільше значення цього показника зафіксовано у жовтні 1 км нижче м.Хмельницький і становило 7,7 ГДКрг).

У поверхневих водах басейну р.Південний Буг спостерігалось перевищення гранично допустимих концентрацій для водойм рибогосподарського призначення вмісту нітритів у 9,1 рази (найбільше значення цього показника зафіксовано у жовтні 1 км нижче м.Хмельницький і становило 24,2 ГДКрг), марганцю у 10,1 рази (найбільше значення цього показника зафіксовано у жовтні в р.Бужок, смт Меджибіж 0,2 км вище гирла і становило 19,4 ГДКрг ), міді у 8,7 рази (найбільше значення цього показника зафіксовано 1 км нижче м.Хмельницький і становило 10,1 ГДКрг) та заліза загального у 1,7 рази (найбільше значення цього показника зафіксовано у жовтні в р.Бужок, смт Меджибіж 0,2 км вище гирла і становило 3,0 ГДКрг ) 

У поверхневих водах басейну р.Дністер у грудні зафіксовано перевищення гранично допустимих концентрацій розчинених органічних речовин. Показник БСК20перевищував гранично допустимі концентрації для водойм господарсько-побутового призначення у 1,4 рази.

Моніторинг радіаційного фону на території області забезпечувався щоденно обласним центром з гідрометеорології на постійних постах спостереження. За даними радіоекологічного моніторингу потужність експозиційної дози гама-випромінювання протягом звітного періоду не перевищувала допустимих рівнів.

Концентрація радіоактивних речовин в атмосферному повітрі населених пунктів, де розміщені постійні пости спостережень ХАЕС (Нетішин, Острог, Славута, Білотин, Межеричі, Ст. Кривин, Мізоч), менша гранично допустимих концентрацій. Рівень гамма-фону в санітарно-захисній зоні та зоні спостереження ХАЕС відповідав природному фону і становив – 9-10 мкР/годину.

За інформацією Департаменту екології та природних ресурсів облдержадміністрації

Поділитись —

Facebooktwittergoogle_plus
Web-адреса: slavuta-rda.gov.ua/news/id/1307 | Переглядів: 160Дата публікації: 09:37 31.01.2017