«Антибіотики: використовуйте обережно!»
«Антибіотики: використовуйте обережно!»

Поділитися новиною:

«Антибіотики: використовуйте обережно!»

Міністерство охорони здоров’я України повідомляє, що Всесвітньою організацією охорони здоров’я (ВООЗ) в рамках реалізації глобальної кампанії «Антибіотики: використовуйте обережно!» у період з14 по 20 листопада 2016 року заплановано проведення Другого Всесвітнього тижня правильного застосування антибіотиків.

Зазначена акція ВООЗ спрямована на підвищення обізнаності про проблему стійкості до антибіотиків та пропаганду їх правильного використання серед громадськості, медпрацівників і політиків. Стійкість до антибіотиків є однією з найсерйозніших загроз глобальній охороні здоров’я. Вона зростає до небезпечно високих рівнів у всіх частинах світу, негативно впливаючи на здатність лікувати інфекційні хвороби і зводячи нанівець багато досягнень охорони здоров’я та медицини.

Стійкість бактерій до антибіотиків (антибіотикорезистентність, antimicrobial resistance – AMR) зростає з кожним роком. Мікроорганізми набувають нових видів резистентності, спектр дії протимікробних препаратів постійно звужується. Причиною цього стало надмірне і безконтрольне застосування антибіотиків у медицині, ветеринарії та сільському господарстві, а також їх потрапляння у ґрунт і воду. За оціночними даними Експертної комісії по боротьбі з антибіотикостійкими бактеріями (США), у світі щорічно використовується близько 73 мільярдів разових доз або 300 тисяч тон антибіотиків.

У своїх виступах Генеральний секретар ООН Пан Гі Мун неодноразово звертав увагу світової спільноти на те, що, за даними оцінки ситуації у цій сфері, щорічно у світі понад 200 тисяч новонароджених помирають від стійких до антибіотиків інфекцій. Крім того, в 105 країнах світу зареєстровано туберкульоз з мультирезистентною стійкістю, в Африці наростає епідемія антибіотикорезистентного тифу, в басейні Меконгу поширюється стійкий до препаратів збудник малярії і в усьому світі зростає стійкість до антиретровірусної терапії. Високий рівень резистентності спостерігається серед таких поширених захворювань, як пневмококова пневмонія, гонорея, післяопераційні інфекції тощо.

Антибіотикорезистентність є значною економічною проблемою. За даними ВООЗ, тільки у ЄС вартість лікування резистентних патогенів оцінюється приблизно в 1,5 млрд. євро на рік. Управління з оцінки технологій США підрахувало, що витрати на управління AMR у Сполучених Штатах становлять 0,1 -10 млрд. дол. США на рік.

За оцінкою експертів Європейського центру профілактики та контролю захворювань, в Україні не існує національної стратегії та/або плану дії з обачного використання протимікробних агентів у медицині людини та ветеринарній медицині; із запобігання та контролю за стійкістю до протимікробних препаратів; погано врегульовано питання щодо призначення ліків; епіднагляд за патогенами, протимікробною резистентністю існує в дуже обмеженому обсязі, а за деякими інфекціями у закладах охорони здоров’я взагалі відсутній.

Крім того, в Україні наразі відсутня національна стратегія або ефективні програми епідеміологічного нагляду та контролю за інфекційними хворобами, пов’язаними з наданням медичної допомоги. Офіційна статистика в Україні, на жаль, не відображає глибини проблеми з поширенням інфекцій, що передаються при наданні медичної допомоги. За статистикою, в країні реєструються близько 7 тисяч випадків внутрішньолікарняної інфекції щороку, розрахункова кількість яких складає, за різними даними, від 250 до 800 тисяч випадків на рік.

 

Для довідки:

 

Антибіотики – це лікарські засоби, які використовуються для профілактики і лікування бактеріальних інфекцій. Стійкість до антибіотиків виникає, коли реакція бактерій на використання таких лікарських засобів змінюється. Стійкими до антибіотиків стають бактерії, а не люди. Ці бактерії потім можуть інфікувати людей і важче піддаватися лікуванню, ніж бактерії, що не володіють стійкістю. Стійкість до антибіотиків веде до більш високих медичних витрат, більш тривалого перебування в лікарні і до збільшення смертності. Тільки в Європейському союзі, згідно з оцінками, стійкі до лікарських засобів бактерії викликають щорічно 25 000 випадків смерті та понад 1,5 млрд. Дол. США витрат охорони здоров’я і втрат продуктивності. Миру необхідно в невідкладному порядку змінити способи призначення і використання антибіотиків. Навіть якщо будуть розроблені нові ліки, без зміни поведінки стійкість до антибіотиків залишиться серйозною загрозою. Зміни поведінки повинні також включати дії щодо скорочення поширеності інфекцій в результаті вакцинації, миття рук і належної харчової гігієни. Стійкість до антибіотиків прискорюється в результаті неправильного і надмірного використання антибіотиків, а також в результаті поганої профілактики інфекцій і боротьби з ними. Заходи щодо зменшення впливу та обмеження поширення стійкості можуть бути прийняті на всіх рівнях суспільства.

 

За матеріалами обласного Центру здоров’я

Web-адреса: slavuta-rda.gov.ua/news/id/1111 | Переглядів: 119Дата публікації: 14:35 14.11.2016