Серед причин смертності в області онкопатології посідають 2 місце після хвороб системи кровообігу
Серед причин смертності в області онкопатології посідають 2 місце після хвороб системи кровообігу

Поділитися новиною:

Серед причин смертності в області онкопатології посідають 2 місце після хвороб системи кровообігу

Нині Україна посідає друге місце в Європі за темпами поширення раку.

За останні 10 років у нашій країні, і в області зокрема, кількість злоякісних новоутворень збільшилася. Щороку вона зростає на 3 %. На 10 нових випадків в Україні реєструються 7 смертей від цієї недуги. На рак хворіє кожен 45 мешканець краю. На жаль, від онкології помирає 22% населення працездатного віку.

Серед причин смертності в області злоякісні онкологічні патології посідають 2 місце після хвороб системи кровообігу. За прогнозами ВООЗ, смертність від онкологічної патології в Україні через 7 років може посісти уже перше місце.

Як свідчить статистика, найбільше на Хмельниччині помирають від раку простати у чоловіків та раку молочної залози у жінок. Далі серед причин смертності – рак легень та колоректальний рак. У порівнянні із минулим роком, дещо зменшилась кількість смертельних випадків від раку шлунку, а також загальна кількість померлих від раку.

За 9 місяців поточного року в області вперше взято на облік 3326 пацієнтів і зберігається тенденція до зростання числа злоякісних новоутворень. 65% нових пацієнтів отримали спеціальне лікування, у т.ч. 2,5% – тільки променеве, 6,5% – поєднання хіміотерапевтичного та променевого лікування, 21,6% – тільки хіміотерапію, 35,7% – тільки хірургічне та 33,7% – комбіноване або комплексне лікування.

На думку головного позаштатного онколога краю, важливим аспектом в організації онкологічної допомоги є проведення онкопрофоглядів населення. В цілому, по області за 2016 рік активно виявлено 21,3% первинних онкологічних хворих. У минулому році ця цифра становила 23,9%. За 9 місяців цього року під час профоглядів були виявлені 45,3% випадків візуальних форм раку, що на 5 % менше, ніж за аналогічний період минулого року.

В’ячеслав Мороз констатував, що як і в попередні роки, недостатню увагу на місцях приділяють діагностиці злоякісних новоутворень порожнини рота, мигдаликів та ротоглотки. 25 % випадків виявлені у ІІІ стадії та 53,8% – у IV стадії захворювання, і, в порівнянні з попереднім роком, спостерігається тенденція до зростання. А, як відомо, у занедбаних стадіях ефект від лікування практично мінімальний.

В’ячеслав Анатолійович наголосив, що лише шляхом якісного цитологічного скринінгу можливо виявити рак жіночих статевих органів на ранніх стадіях та оздоровити хворих з передпухлинною патологією. Це достовірний, доступний як пацієнту, так і лікарю, метод. Однак приділяти увагу треба не кількості, а якості мазків, тому значний відсоток цитологічних зразків є неповноцінними та неінформативними. Як наслідок таких дій – 111 випадків раку у І та ІІ стадії, у 12,8% пацієнток зареєстровано злоякісні новоутворення у занедбаній стадії, що є найбільшим показником за останні 4 роки. Щоправда, за 9 місяців цього року частка онкопатології, виявленої у І-ІІ стадії, у порівнянні з минулим роком, збільшилась.

Впродовж трьох років 9,8% випадків раку фіксуються у ІV стадії. Однак невтішними є результати п’ятирічного виживання пацієнтів з встановленим діагнозом рак. У 2014 році в області ця цифра становила 54,8% (Україна 60,4%), у 2015 році – 57,4% (Україна 60,8%). У той же час, в інших країнах – 85-98%.

Одна з головних причин, стверджує головний позаштатний онколог краю, банальна – онкохворий пацієнт не лікується або у його лікуванні відсутній комплексний підхід.

Основними причинами негативних результатів лікування онкологічної патології В’ячеслав Мороз називає брак коштів, і у населення зокрема, недостатню інформативність або відсутність скринінгів, нереалізовану програму «Онкологія», децентралізацію лікування (30% пацієнтів лікується поза онкодиспансером).

Фахівець стверджує, що в низці ЦРЛ посаду онколога посідають лікарі без відповідної спеціалізації, що є грубим порушенням. Водночас, на ЦПМСД покладена організація своєчасного і якісного виявлення злоякісної патології та облігатних передраків, проведення цитологічного скринінгу, систематичне формування та обстеження груп ризику, надання паліативної допомоги вдома, скерування пацієнтів на консультацію до профільного спеціаліста – онколога, активна участь у роботі територіальних протиракових комісій, забезпечення медикаментами та виробами медичного призначення амбулаторно.

В’ячеслав Мороз нагадав, що онколог району чи міста має виконувати функцію лікаря-консультанта, який володіє і використовує усі методи діагностики, дифдіагностики з метою верифікації діагнозу та вирішення подальшої тактики лікування або скерування пацієнта у профільний лікувальний заклад. Крім того, цей спеціаліст має організувати дієву диспансерізацію онкологічних пацієнтів, активно співпрацювати з лікарями ЗПСМ, за потреби – паліативну та симптоматичну допомогу.

За матеріалами Хмельницького обласного Центру здоров’я

Web-адреса: slavuta-rda.gov.ua/news/id/1085 | Переглядів: 159Дата публікації: 14:58 07.11.2016